Strona główna »» Aktualności » Kondratów - Kamieniołom Prusicki, ślady górnictwa barytu, ruiny radiostacji

Kondratów - Kamieniołom Prusicki, ślady górnictwa barytu, ruiny radiostacji

opuszczony kamieniołom, znajduje się blisko leśnej drogi. W jego ścianach wśród bujnej roślinności odsłaniają się wapienie cechsztyńskie (późne perm)

KAMIENIOŁOM PRUSICKI

Opuszczony kamieniołom, znajduje się blisko leśnej drogi. W jego ścianach wśród bujnej roślinności odsłaniają się wapienie cechsztyńskie (późne perm). Zapisane w nich są procesy spłycania oraz pogłębiana zbiornika morskiego. Skały znajdujące się w dolnej części kamieniołomu powstały w płytkim morzu nawiedzanym przez sztormy, wyższa część powstała w przybrzeżnej lagunie. W skałach znajdują się lucznie skamieniałości małży, ślimaków. Znaleźć tu można także dendryty, czyli charakterystyczne skupienia minerałow, które przyjmują kształty rozgałęziających się nalotów przypomijających trawy, mechy, paprocie, drzewa a ze względu na ich podobieństwo do roślin, dendryty mineralne są często mylone ze skamieniałymi roślinami.

 

ŚLADY GÓRNICTWA BARYTU 

Licząca niemal 150 lat (od 1856 r.) historia górnictwa w rejonie Stanisławowa odcisnęła wyraźny ślad w otoczeniu miejscowości. Obok trudnych do przeoczenia pozostałości zlikwidowanej kopalni barytu „Stanisławów” – przede wszystkim hałd (z których materiał wykorzystywany jest obecnie do różnych celów) stosunkowo dobrze zachowały się też relikty działalności kopalni „Carl Friedrich Gustav” („Wilcza”). Główny szyb wydobywczy „Graf Hochberg”, zgłębiony prawdopodobnie na przełomie lat 30. i 40. XX w. usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań Stanisławowa, na wzgórzu o wysokości 415,45 m npm., w odległości ok. 1300 m od szybu głównego nieczynnej kopalni barytu „Stanisławów”. Szyb zamknięty jest betonową płytą, w której wykonano jednak wyłom – zapewne w celu penetracji nieczynnych wyrobisk przez osoby nieupoważnione.

 

STANISŁAWÓW. RUINY RADIOSTACJI „RUDIGER”

W okresie międzywojennym, po przejęciu władzy przez nazistów, zbudowano niemiecką stację radiową, noszącej kryptonim "Rüdiger". Jej przeznaczenie jest do dzisiaj niejasne i stanowi przedmiot sporu nie tylko historyków. Bez wątpienia, była ona ważnym ogniwem niemieckiego systemu łączności radiowej, a niewykluczone, że i radiolokacji. Prawdopodobnie Niemcy zajmowali tę placówkę jeszcze gdy w okolicach przebiegał front. Ze szczytu wzgórza mieli bowiem doskonały widok na toczące się w dole działania wojenne. Maszt został prawdopodobnie wysadzony w powietrze lub zdemontowany przez Rosjan. Ruiny radiostacji to obiekt ogólnodostępny.

Do pobrania : Trasa Kamieniołom Prusicki - Stanisławów Radiostacja

 

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Wojcieszów - Wieża Widokowa - Dłużek (592 m n.p.m.)


Z wieży widokowej na Dłużku można podziwiać rozległe panoramy Krainy Wygasłych Wulkanów ...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.