Czaple - Cygańskie Skały
CYGAŃSKIE SKAŁY
To gruboziarniste piaskowce kwarcowe, które nachylone są pod niewielkim kątem (do 10º) w kierunku północnym i północno-wschodnim.
Eksploatowano je w kilku niewielkich, płytkich kamieniołomach. W piaskowcach utworzyły się niewysokie formy skałkowe, nazywane Cygańskimi Skałami.
Piaskowce te zaliczane są do ogniwa piaskowców z Chmielna (środkowe piaskowce ciosowe). Materiał budujący skały to piasek gruboziarnisty, który zawiera rozproszone ziarna żwiru o grubości do ponad 2 cm. Odsłonięcia piaskowców mają wysokość do 2,5 m i przyjmują kształty niewysokich baszt skalnych.
Tego typu struktury, powstałe w wyniku przemieszczania się fal piaskowych po dnie morza kredowego. Nachylenie warstw piasku w obrębie takich form jest zgodne z kierunkiem ich przemieszczania się po dnie morza, czyli wskazuje na kierunek przepływu prądu morskiego sprzed niemal 100 milionów lat!
Do pobrania : Trasa Cygańskie Skały
Pobierz szlak na GPS
Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku
Inne polecane szlaki
Wapienniki
Na przestrzeni ponad 200 lat wapienie eksploatowane były w licznych kamieniołomach oraz łomach w okolicy Wojcieszowa. Odwiedzając te okolice, można spotkać liczne ślady dawnych robót górniczych w postaci wyrobisk, hałd oraz wiele starych piecy wapienniczych...
WięcejNewsletter
Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.