Strona główna »» Aktualności » Czaple - Cygańskie Skały

Czaple - Cygańskie Skały

To gruboziarniste piaskowce kwarcowe, które nachylone są pod niewielkim kątem (do 10º) w kierunku północnym i północno-wschodnim

CYGAŃSKIE SKAŁY

To gruboziarniste piaskowce kwarcowe, które nachylone są pod niewielkim kątem (do 10º) w kierunku północnym i północno-wschodnim.

Eksploatowano je w kilku niewielkich, płytkich kamieniołomach. W piaskowcach utworzyły się niewysokie formy skałkowe, nazywane Cygańskimi Skałami.

Piaskowce te zaliczane są do ogniwa piaskowców z Chmielna (środkowe piaskowce ciosowe). Materiał budujący skały to piasek gruboziarnisty, który zawiera rozproszone ziarna żwiru o grubości do ponad 2 cm. Odsłonięcia piaskowców  mają wysokość do 2,5 m  i przyjmują kształty niewysokich baszt skalnych.

Tego typu struktury, powstałe w wyniku przemieszczania się fal piaskowych po dnie morza kredowego. Nachylenie warstw piasku w obrębie takich form jest zgodne z kierunkiem ich przemieszczania się po dnie morza,  czyli wskazuje na kierunek przepływu prądu morskiego sprzed niemal 100 milionów lat!

Do pobrania : Trasa Cygańskie Skały

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Wapienniki


Na przestrzeni ponad 200 lat wapienie eksploatowane były w licznych kamieniołomach oraz łomach w okolicy Wojcieszowa. Odwiedzając te okolice, można spotkać liczne ślady dawnych robót górniczych w postaci wyrobisk, hałd oraz wiele starych piecy wapienniczych...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.