Strona główna »» Aktualności » Czaple - Kamieniołom Piekiełko

Czaple - Kamieniołom Piekiełko

W kamieniołomie odsłaniają się skały dwóch ważnych okresów geologicznych – triasu i kredy, w dwóch okresach na obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów panowały odmienne warunki klimatyczne

KAMIENIOŁOM PIEKIEŁKO

W kamieniołomie odsłaniają się skały dwóch ważnych okresów geologicznych triasu i kredy, w dwóch okresach na obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów panowały odmienne warunki klimatyczne i zachodziły inne procesy.

We wczesnym triasie, w okresie 251‑247 milionów lat temu, na obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów panował suchy i ciepły klimat. Po rozległych, nachylonych w kierunku północnym i północno-wschodnim równinach płynęły płytkie rzeki, w których osadzał się piaszczysto-żwirowy materiał, pochodzący z pozostałości po łańcuchach górskich, utworzonych w późnym karbonie i permie. Powstały wówczas piaskowce o różowym, szaro-białym lub pstrym zabarwieniu.

W dość mocno zarośniętym kamieniołomie Piekiełko skały pstrego piaskowca występują w dolnej części ścian, do wysokości około 1,5-2 m. Jest to najlepiej widoczne po lewej stronie, przy wejściu do kamieniołomu. Wprawne oko dostrzeże w piaskowcach wklęsłe powierzchnie, które są zapisem obecności płytkich koryt rzecznych.

W dolnej części tych koryt widoczne są nagromadzenia niewielkich otoczaków o średnicy do 2 cm, znajdujących się wówczas na dnie triasowych rzek. Powyżej piaskowców triasowych znajdują się skały kredowe: żółto-szare lub oliwkowozielone piaskowce, te tworzyły się one na dnie zbiornika morskiego.

Do pobrania : Trasa Kamieniołom Piekiełko

 

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Szubienica w Wojcieszowie


Pomiędzy Trzcińcem, a Polanką, na wschód od Wojcieszowa niegdyś funkcjonowało miejsce straceń. Przed laty teren ten nie był zalesiony, a miejscowa ludność dobrze wiedziała wieńczącą wzgórze szubienicę i powieszonych na niej skazańców. Zwłoki wisiały ku przestrodze nawet do dwóch lat, aż trup nie spa...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.