Czaple - Szlak kamiennych krzyży
SZLAK KAMIENNYCH KRZYŻY W CHOIŃCU (CZAPLACH)
Złotoryjski Las, otaczający przysiółek wsi Czaple, zwany Choińcem, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze spotkać można aż siedem wolnostojących kamiennych krzyży.
Większość z obiektów to pomniki średniowiecznego prawa, czyli krzyże pojednania (niektórzy stosują jeszcze nazwę – pokutne). Jeden z nich nosi ryt kielni i poziomicy, wyjątkowe przedstawienie na kamiennym krzyżu w Europie. Inne, z XVIII i XIX w., możemy nazwać krzyżami pamięci (pamiątkowymi).
Wyróżniają je ciekawe i obszerne inskrypcje. Charakter niektórych krzyży jest zagadkowy. Oprócz nich zachował się kamień ze starą inskrypcją.
Wszystkie obiekty świadczą o ciekawej i niekiedy tragicznej przeszłości Choińca i Złotoryjskiego Lasu, uczą rozumienia historii, szacunku dla zabytków i tradycji. Każdemu zabytkowi i miejscom widokowym towarzyszą tablice informacyjne
Ścieżka ma długość około 15 kilometrów. Skorzystać można z trzech miejsc odpoczynku – na początku i pośrodku trasy oraz pod szczytem Świątka (wygasły wulkan). Trasa oznaczona jest złotymi krzyżami malowanymi na drzewach a ich ramiona wskazują kierunek wędrówki.
Do pobrania : Trasa Szlak kamiennych krzyży
Pobierz szlak na GPS
Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku
Inne polecane szlaki

Szubienica w Wojcieszowie
Pomiędzy Trzcińcem, a Polanką, na wschód od Wojcieszowa niegdyś funkcjonowało miejsce straceń. Przed laty teren ten nie był zalesiony, a miejscowa ludność dobrze wiedziała wieńczącą wzgórze szubienicę i powieszonych na niej skazańców. Zwłoki wisiały ku przestrodze nawet do dwóch lat, aż trup nie spa...
WięcejNewsletter
Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.