Wojcieszów - Wapiennik
PIEC WAPIENNIK W WOJCIESZOWIE
W niedużej odległości od kamieniołomu Gruszka znajduje się stary wapiennik pochodzący z przełomu XVIII i XIX w.
Służył on do wypalania skał pozyskanych w trakcie prac górniczych. Wapiennik ten nie jest jedynym w okolicy, ale najlepiej wyeksponowanym i bardzo dobrze zachowanym. Wapienniki były budowane w niedużej odległości od kamieniołomów tak, aby ułatwić transport urobku, gdyż na początku XIX w nie było jeszcze maszyn do przewozu ciężkich głazów wapiennych.
Proces wypalania wapna polegał na pozbyciu się dwutlenku węgla (CO2) ze skał zbudowanych głównie z CaCO3. W tym procesie uzyskiwano wapno palone, czyli tlenek wapnia (CaO). Reakcja ta zachodziła w piecu wapienniczym ogrzewanym początkowo drewnem, torfem, a w późniejszym czasie koksem i węglem oraz gazem ziemnym. Poza uzyskaniem odpowiedniej temperatury, która wynosiła 900 – 1200 ˚C, niezbędny był również stały dopływ tlenu, który umożliwiał zachodzenie reakcji chemicznej. Ważne było, żeby temperatura nie była za wysoka, ponieważ w takim wypadku piec mógłby ulec zniszczeniu, a wapno przepaleniu. Wapno palone, w porównaniu z nieprzetworzonym urobkiem skalnym, stawało się lekkie, łatwo dawało się rozbijać, a pozostawiane dłużej na powietrzu zaczynało się rozsypywać. Natomiast wapno przepalone nie rozsypywało się.
Po wypaleniu wapna następowało jego gaszenie, nazywane również lasowaniem. Robiono to przy pomocy wody. Wapno palone (CaO) w kontakcie z wodą zamienia się w wodorotlenek wapnia Ca(OH)2, który jest materiałem budowlanym do zapraw murarskich i tynkarskich.
Do pobrania : Trasa Wapiennik
Pobierz szlak na GPS
Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku
Inne polecane szlaki

Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych
W maju do kamieniołomu Gruszka w Wojcieszowie zjeżdżają się grotołazi, taternicy oraz wszyscy miłośnicy sportów górskich, aby wziąć udział w Mistrzostwach Polski w Technikach Jaskiniowych....
WięcejNewsletter
Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.