Strona główna »» Aktualności » Wojcieszów - Łomy Fyllitów, tzw. Białe Skały

Wojcieszów - Łomy Fyllitów, tzw. Białe Skały

Znajdujący się w obrębie rezerwatu „Góra Miłek” w Wojcieszowie łom fyllitów jest jednym z licznych stanowisk w Krainie Wygasłych Wulkanów, gdzie można zaobserwować skały z okresu wczesnego paleozoiku

ŁOMY FYLLITÓW, tzw.  Białe Skały

Znajdujący się w obrębie rezerwatu „Góra Miłek” w Wojcieszowie łom fyllitów jest jednym z licznych stanowisk w Krainie Wygasłych Wulkanów, gdzie można zaobserwować skały z okresu wczesnego paleozoiku. W niewielkim, sztucznym odsłonięciu wyróżnić można dwie odmiany (litologie) skał.

Pierwszą z nich są fyllity występujące w części północno - zachodniej. Fyllity to skały metamorficzne powstałe na skutek regionalnego metamorfizmu w tak zwanej facji zieleńcowej, czyli metamorfizmu zachodzącego na dużym obszarze, ale w warunkach stosunkowo niskich temperatur i ciśnień. Mają one charakterystyczny zielonkawo-srebrzysty kolor i wyraźnie widoczne „warstwowanie”.

Drugą skałą występującą w łomie są zieleńce. Powstały one w wyniku metamorfizmu skał wulkanicznych o charakterze bazaltów. Zgodnie ze swoją nazwą są one koloru zielonkawego i wyróżniają się jednorodną strukturą – to znaczy brakiem uwarstwienia.

Zarówno fyllity jak i zieleńce są podobnego wieku i przeszły podobną historię geologiczną.

 

Do pobrania : Trasa  Łomy Fyllitów - Miłek

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Czaple - Szlak Geologiczny - Spacer po dnie morza kredowego


Od ponad 200 lat w okolicach Czapli geolodzy odnajdowali ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Płytki, dobrze natleniony zbiornik kredowy zamieszkiwały liczne gatunki małży, krewetek, rozgwiazd, ślimaków, krabów i jeżowców. ...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.