Strona główna »» Aktualności » Wojcieszów - Kamieniłom Silesia

Wojcieszów - Kamieniłom Silesia

Na północny zachód od Połomu znajduje się nieczynne wyrobisko wapieni Silesia. To jeden z wielu kamieniołomów, w którym wydobywano wapienie wojcieszowskie.

KAMIENIOŁOM SILESIA

Na północny zachód od Połomu znajduje się nieczynne wyrobisko wapieni Silesia. To jednen z wielu kamieniołomów, w którym wydobywano wapienie wojcieszowskie. Założony został w jednej z kilku znajdujących się tam soczewek marmurów. Długość soczewy, w której założony jest kamieniołom wynosi ok. 500 m, przy szerokości ok. 80 m. Występujące tu marmury mają barwę białą lub kremową.

Powstanie skał warunkowało dość płytkie morze, w którym  przy dużej ilości światła i tlenu rozwijało się życie. Powstały one ze Szkielety obumarłych organizmów, które  trafiały na dno zbiornika.

Tu znaleziono najstarsze organizmy w wapieniach wojcieszowskich, są to archeocjaty – małe (średnio 1-5 cm), wymarłe już zwierzęta zaliczane do gromady gąbek.

Kamieniołom stanowi własnosć prywatną. Pamiętajmy aby przed wejściem na teren kamieniołomu lub uzyskać zgodę właściciela !

Do pobrania : trasa Kamieniołom Silesia


 

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Czaple - Szlak Geologiczny - Spacer po dnie morza kredowego


Od ponad 200 lat w okolicach Czapli geolodzy odnajdowali ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Płytki, dobrze natleniony zbiornik kredowy zamieszkiwały liczne gatunki małży, krewetek, rozgwiazd, ślimaków, krabów i jeżowców. ...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.