Strona główna »» Aktualności » Wojcieszów - Rezerwat Góra Miłek

Wojcieszów - Rezerwat Góra Miłek

Po zachodniej stronie góry Miłek znajdują się stare łomy wapieni. Prowadzi do nich Miłkowa Droga wyznaczona w rezerwacie ścieżkami przebiegającymi wokół masywu.

REZERWAT GÓRA MIŁEK

Masyw Miłka: Wroniec 569, Cisowa 596, Młyniec 573 m n.p.m.

Na przeciwległych do Połomu zboczach doliny Kaczawy, na zachodniej stronie góry Miłek znajdują się stare łomy wapieni.

Prowadzi do nich Miłkowa Droga wyznaczona w rezerwacie ścieżkami przebiegającymi wokół masywu,  a rozpoczynająca się przy ulicy Górniczej.

Warte zobaczenia są tu największe połacie ciepłolubnej buczyny storczykowej w Sudetach Zachodnich z licznymi chronionymi roślinami, m.in. lilia złotogłów, gnieźnik leśny, buławniki, zaraza bladokwiatowa, cis pospolity, wawrzynek wilczełyko. Na terenie rezerwatu znajduje się także jedyne w kraju stanowisko cyklamena purpurowego.

Od strony północnej, pomiędzy Cisową i Młyńcem,  posadowiony jest w niewielkim dawnym wyrobisku łupków cmentarz Bergmannów. Można do niego dojść wspinając się po zboczu góry od strony Miłkowej Drogi oraz Szlaku Przyjaźni Polsko-Czeskiej biegnącego u podnóża Miłka od ulicy Górniczej. Średnie nachylenie zbocza wynosi ok. 20° dlatego podejście jest dosyć trudne, szczególnie dla osób starszych bądź niepełnosprawnych.

 

Do pobrania :  Trasa Wokół Miłka

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Wojcieszów - Kamieniołom Gruszka - Bielec (450 m n.p.m.)


Kamieniołom Gruszka to nieczynne wyrobisko wapienia i dolomitów w zachodnim zboczu góry Bielec....

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.