Strona główna »» Aktualności » Czaple - Szlak Geologiczny - Spacer po dnie morza kredowego

Czaple - Szlak Geologiczny - Spacer po dnie morza kredowego

Od ponad 200 lat w okolicach Czapli geolodzy odnajdowali ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Płytki, dobrze natleniony zbiornik kredowy zamieszkiwały liczne gatunki małży, krewetek, rozgwiazd, ślimaków, krabów i jeżowców.

SZLAK GEOLOGICZNY - SPACER PO DNIE MORZA KREDOWEGO - CZAPLE

Góra Kopka zbudowana jest z najmłodszego poziomu (płyty) piaskowców kredowych – górnych piaskowców ciosowych. Powstały one w koniaku (ok. 89 milinów lat temu). Poziomy piaskowcowe rozdzielone są od siebie utworami drobnoziarnistymi – mułowcami wapnistymi (nazywanymi często marglami), rzadziej wapieniami i mułowcami krzemionkowymi. To właśnie na mułowcach występujących poniżej górnych piaskowców ciosowych wybudowano miejscowość Czaple.

Od ponad 200 lat w okolicach Czapli geolodzy odnajdowali ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Płytki, dobrze natleniony zbiornik kredowy zamieszkiwały liczne gatunki małży, krewetek, rozgwiazd, ślimaków, krabów i jeżowców.

Spacer pod nie morza kredowego przyczyni się pogłębienia wiedzy na temat fascynującej przeszłości geologicznej tego obszaru, na niej znajdują się tablice objaśniające budowę geologiczną okolicy.

Ścieżka rozpoczyna się na małym skwerze naprzeciwko świetlicy w Czaplach (tzw. „Kamienny Skwerek”). Utworzono tu też niewielkie lapidarium z blokami piaskowców, w których można oglądać m.in. skamieniałości znalezione w pobliskich kamieniołomach, następnie prowadzi po byłych wyrobiskach i kamieniłomach na górze Kopka. Szlak prowadzi przez Szmaragdowe Oczko, które stało się jedną z największych atrakcji miejsowości, także kamienną ścianę oraz kamienną bramę, która została wpisana to gminnej ewidencji zabytków.

UWAGA ! kamieniołomy na górze Kopka lub żwirownia w Czaplach, do dzisiaj są miejscami, w których prowadzi się wydobycie surowców. Pamiętajmy zatem, aby przed wejściem na teren czynnych kamieniołomów lub żwirowni uzyskać zgodę właściciela i upewnić się, czy nie są tam aktualnie prowadzone prace eksploatacyjne lub rekutywacyjne !

 

Do pobrania :

- trasa szlaku geologicznego "Spacer po dnie morza kredowego"

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Imprezy regionalne


Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko malownicze krajobrazy Gór Kaczawskich, mistyczne zamczyska, czy najbogatszy w Europie obszar występowania agatów, ale również jest to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, zawodów sportowych oraz imprez regionalnych...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.