Strona główna »» Aktualności » Wojcieszów - Trasa wokół Połomu

Wojcieszów - Trasa wokół Połomu

Góra Połom w Wojcieszowie – tu prowadzona jest działalność górnicza związana z powierzchniową eksploatacją złóż kambryjskich wapieni krystalicznych, kontynuowana z różną intensywnością od połowy XVIII w.

GÓRA POŁOM W WOJCIESZOWIE

Tu prowadzona jest działalność górnicza związana z powierzchniową eksploatacją złóż kambryjskich wapieni krystalicznych, kontynuowana z różną intensywnością od połowy XVIII w. Aktualnie wydobycie prowadzone jest tylko w południowej części złoża Połom (Łomy Południowe, zwane też Królewskimi). Zastosowano tutaj system ścianowo – stokowy  wgłębny, z odśrodkowym postępem robót górniczych. Ściany eksploatacyjne położone są na poziomie V o rzędnej 520 m n.p.m.

Na Połomie znajduje się największe skupisko jaskiń w Górach Kaczawskich i w polskiej części Sudetów. Według danych Stowarzyszenia Speleoklub Bobry z Żagania ich łączna liczba sięgała 34 obiektów. Niektóre z nich zostały zniszczone (np. jaskinie: Naciekowa, Głęboka, Gwiaździsta, Jasna, Środkowa, Wałbrzyska) lub zasypane na skutek działalności eksploatacyjnej (np. jaskinie: Kryształowa, Porcelanowa). Jaskinie Połomu mają bogatą i zróżnicowaną szatę naciekową -brązowe i czerwone polewy kalcytowe, draperie, grzybki, kaskady, żeberka, organy, pola ryżowe, niewielkie stalaktyty oraz duże kalcytowe kryształy romboetryczne.

Działalność górnicza spowodowała wycinkę drzew i odsłonięcie zboczy w sposób, który można nazwać amfiteatralnym. Każdy z poziomów poeksploatacyjnych i każda półka trawersująca skalne ściany urwisk wyrobiska stanowi wyjątkowy ciąg widokowy, niestety do 2034 roku niedostępny dla turysty.

Zaplanowa trasa prowadzi nas wokół Połomu, gdzie podziwiać można panoramy nie tylko Gór Kaczawskich.

Do pobrania : trasa wokół Połomu

 

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Czaple - Szlak kamiennych krzyży


To jedyne miejsce w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze spotkać można aż siedem wolnostojących kamiennych krzyży....

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.