Strona główna »» Aktualności » Minerały

Minerały

Przyroda nieożywiona Krainy Wygasłych Wulkanów zachwyca swoja wyjątkowością. Znajdą tu Państwo wiele minerałów, ciekawostek geologicznych oraz miejsc objętych ochroną.

Minerały

 

Agat – półszlachetny minerał, wielobarwna odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzi od rzeki Achates w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności. Z greckiego „agathos” znaczy dobry. Agaty powstają w pustkach pogazowych w skałach magmowych wylewnych na skutek wytrącania się krzemionki. Charakterystyczna budowa pasowa agatów jest wynikiem cyklicznego wytrącania się krzemionki lub pigmentu w żelu krzemionkowym. Na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego znajdują się miejsca znane na całym świecie ze względu na występowanie tych minerałów. Wiele odsłonięć ciągnie się od miejscowości Różana do Nowego Kościoła. Zalicza się do nich zbocze góry Wołek oraz wąwóz Piekiełko. Można tu znaleźć wiele odkrywek pozostawionych przez poszukiwaczy. Występują tu agaty o charakterystycznym różowym zabarwieniu. Natomiast agaty o odmiennej kolorystyce występują w nieczynnym kamieniołomie w Lubiechowej na zboczach góry Łomy. Okazy znajdywane w tym miejscu maja białawe i szarawe zabarwienie. 

 

Kalcyt – nazwa pochodzi od greckiego słowa „chalix” – wapno, wapień lub łacińskiego „calx”, „calcis” – wapno, kreda. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych minerałów na Ziemi. Jest on głównym składnikiem skał wapiennych, budujących całe masywy górskie i obszary wyżynne. To także podstawowy składnik skorupek oraz szkieletów wielu gatunków zwierząt, zarówno współczesnych, jak i wymarłych. Idealnie czyste kryształy kalcytu stosowane były do produkcji pryzmatów optycznych (nikoli). Ma on także szerokie zastosowanie w budownictwie (już od czasów starożytnych) jako składnik wapna i cementów. Wykonuje się z niego również elementy takie jak płyty okładzinowe, parapety, blaty oraz inne. Wykorzystywany jest także w przemyśle chemicznym, rzeźbiarstwie, jubilerstwie oraz jako kamień szlachetny i ozdobny. Najpiękniejsze okazy kryształów tego minerału można znaleźć w nieczynny już kamieniołomie na zboczach wzgórza Miłek przy wjeździe do Wojcieszowa.

 

Ametyst – odmiana kwarcu o fioletowym zabarwieniu. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego („αμέθυστος”) i oznacza „trzeźwy”. Jest stosowany w jubilerstwie oraz jako kamień szlachetny. Tworzy się, wypełniając puste przestrzenie w skałach magmowych, zarówno głębinowych, jak i wylewnych (wypełnia puste pęcherzyki pogazowe tworząc geody). Najbardziej znane występowanie tego minerału to Minas Gerais w Brazylii. W Górach Kaczawskich najpiękniejsze geody można znaleźć w nieczynnych kamieniołomie bazaltu w miejscowości Lubiechowa, na zboczach wzgórza Łomy.

 

 

Lidyt – skała osadowa krzemionkowa, barwy ciemnoszarej bądź czarnej, poprzecinana jasnymi żyłkami, co nadaje jej wyjątkowy wygląd. Skała składa się głównie z chalcedonu oraz mikrokrystalicznego kwarcu. Ciemne zabarwienie lidyt zawdzięcza obecności uwęglonej substancji organicznej, a jasne żyłki są efektem rekrystalizacji chalcedonu. Może być wykorzystywany w jubilerstwie do oznaczania prób złota (kamień probierczy), ale także w budownictwie (kamień drogowy), czy w przemyśle ceramicznym. W Górach Kaczawskich znajduje się stanowisko tych skał z pięknymi okazami kolekcjonerskimi - pomiędzy Sędziszową a Różaną, w kierunku na Nowy Kościół, po lewej stronie drogi są widoczne odsłonięcia czarnych łupków graptolitowych z wkładkami lidytów.


 

Septaria – rodzaj konkrecji marglistej lub ilasto – żelazistej, odznaczającej się występowaniem promienistych lub poligonalnych szczelin, które rozszerzają się w kierunku ich wnętrza. Szczeliny wypełnione są kalcytem lub dolomitem, rzadziej minerałami kruszcowymi, takimi jak sfaleryt, galena, piryt czy chalkopiryt. Septarie występują pod postacią buł o wielkości do kilkudziesięciu centymetrów i wydłużonym kształcie. Kalcyt wypełniający szczeliny może mieć różną barwę stąd znaczenie kolekcjonerskie tych konkrecji. W Górach Kaczawskich możemy znaleźć te konkrecje w okolicach miejscowości Nowy Kościół.

 

 

 

 

 

 

Informacje zaczerpnięte z „Zbieramy minerały i skały” oraz www.wikipedia.org.

Zdjęcia dzięki www.mindat.org oraz www.wikipedia.org.

.

 

Inne polecane szlaki

Wojcieszów - Kamieniołom Gruszka - Bielec (450 m n.p.m.)


Kamieniołom Gruszka to nieczynne wyrobisko wapienia i dolomitów w zachodnim zboczu góry Bielec....

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.